Мета:1. Сформувати знання про найбільші народи та
найпоширеніші мови світу, сприяти
розумінню сучасних етнічних та релігійних процесів у світі.
2.Познайомити
учнів з особливостями традицій і географією світових релігій:
християнства,ісламу, буддизму.
3.Дати поняття: релігія, культура,
цивілізація.
Розвивати уміння працювати з картами атласу,
аналізувати стовпчикові та
кругові діаграми;
4.Виховувати
толерантне ставлення до різних народів та релігій світу.
Обладнання: політична карта світу,
підручник, атласи, карта «Релігії світу», таблиці, діаграми.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та
навичок.
ХІД УРОКУ
1.Географічна розминка:
відтворення, природний приріст, народжуваність, смертність,країна,
держава,колонія, підопічна територія, типи відтворення.
2.Робота біля карти:
Знайти держави, або столиці.
Італія,Австрія,Швейцарія, Данія,Іран,Індія,Австралія,Аргентина.
Мехіко,
Гельсінки, Копенгаген, Варшава,Багдад,Ліма,Мінськ.
3.Робота біля дошки:
Складіть схему видів міграцій і наведіть приклади
4.Завдання
•
Поясніть, що таке міграції та на які сфери життя
суспільства
вони
впливають?
•
Наведіть приклади впливу міграцій на походження
народів.
Проблемне
питання. Чи
потрібні соціально-економічній географії знання про етнічний та релігійний
склад населення? Обґрунтуйте свої думки конкретними прикладами.
Етнічний
склад населення має дуже велике значення в політичному та економічному житті
країн та світу. Так, у деяких багатонаціональних країнах трапляються
міжетнічні конфлікти, формуються сепаратистські організації. Сепаратизм — намагання
відділити будь-яку територію від держави — перетворився на серйозну проблему
сучасного світу.
Незважаючи
на те що народи, які проживають на території однієї держави, інтегровані в
суспільне життя, вони, як правило, зберігають свої національні традиції в
побуті, поведінці, харчуванні, роботі тощо. Ці особливості не можна не
враховувати, оскільки вони важливі для ефективної роботи господарських
об’єктів, раціонального використання трудових ресурсів.
Прийом»Словничок»
Словникова
робота з підручником:Знайдіть визначення понять:
етнос, плем’я, нація, етнографія.
(Етнос — стійка спільнота людей, що
історично склалася на певній території. У ній люди мають власну мову, культуру,
усвідомлюють свою єдність і відмінності від інших етносів. У ході розвитку
етносу формуються характерні ознаки матеріальної та духовної культури, етнічна
самосвідомість. Основними формами етносу є плем’я, народність, нація.
Плем’я — це група людей, що має свою
територію, примітивну економічну єдність, звичаї та складається з кількох
родів. Поступове змішування племен призвело спочатку до виникнення союзів, а потім
і народностей. Народність — це спільнота людей, яка історично склалася на
основі об’єднання племен і має спільні територіальні, мовні та економічні
ознаки. Коли спільні ознаки мови, культури, єдності території набувають
стійкого характеру, народність перетворюється в націю.
Нація (від лат. паііоп — народ) — це населення певної
території, яке має спільні звичаї, походження, історію розвитку, мову.
Культуру,
побут, походження та розселення народів вивчає наука етнографія.)
Розповідь
вчителя:
Більшість вчених вважає, що у сучасному
світі існує від 3 до 5 тис. малих і великих народів. За статистичними даними,
321 народ налічує у своєму складі понад 1 млн осіб, 7 народів — більше ніж 100
млн (китайці (ханьці) — 1190 млн, хіндустанці — 265, бен- ґальці — 225,
американці — 205, бразілійці — 175, росіяни — 150, японці — 123).
Етнічний склад населення постійно змінюється.
Інтенсивні міграції та урбанізація сприяють консолідації (гуртуванню) та асиміляції
(розчиненню) етносів. Прикладом консолідації є формування сучасної швейцарської
нації на підставі німецького, французького, італійського та романського
(нащадків древніх римлян) етносів. Процеси асиміляції, на думку деяких вчених,
відбуваються в США навколо англо-американського етносу.
1.
Класифікація
країн за національним складом населення
За
національним складом населення у світі виділяють три групи країн: однонаціональні,
двонаціональні та багатонаціональні. Одно- національними вважають країни, в
яких понад 90 % населення складають представники однієї нації (Данія, Швеція,
Портуґалія, Італія, Ірландія, Греція, Південна Корея, Японія, Ємен, Банґладеш,
Саудівська Аравія та ін.). Класичним прикладом двонаціональної країни є
Бельґія, де проживають фламандці і валлони. Більшість країн світу є
багатонаціональними. Найбільш строкатий етнічний склад в азіатських країнах —
Індії та Індонезії, в них проживає понад 100 народів. Саме у країнах з
багатонаціональним складом населення часто виникають міжетнічні суперечності.
2.
Мови народів
світу
Головною
ознакою народу є спільність мови. Тому найбільш уживана класифікація народів
базується на мовному факторі. У сучасному світі нараховується близько 5 тис.
різних мов. Детально встановити їх кількість дуже важко, бо деякі області
земної кулі недостатньо вивчені в лінгвістичному плані. 3/4 всіх мов не мають
писемності. Найбільше мов реєструється там, де етнічний розвиток відбувається
на рівні племен або народностей. «Світовим рекордсменом» за чисельністю мов є
острів Нова Ґвінея, де нараховується понад 1 тис. мов.
За
ступенем спорідненості мови об’єднують у мовні сім’ї
Прийом «Географічний практикум»
Завдання 1. Проаналізуйте карту народів
світу в атласі. Визначте, які мовні сім’ї є найбільш розповсюдженими, де вони
поширені, які мовні групи поєднують.
Найбільша
з них — індоєвропейська, нею розмовляють понад 150 народів (45 % населення світу, в Європі — 94,5 %).
Китайсько- тибетська мовна сім’я — друга за чисельністю (22,6 % населення
світу).
До
найбільш поширених мов світу належать: китайська (кількість осіб, що розмовляє
цією мовою, на початку XXI ст. становила 1,3 млрд осіб), англійська (450 млн
осіб), хінді і урду (350), іспанська (300), російська (240), бенґальська,
індонезійська, арабська (по 180), портуґальська (170), японська (123), німецька
та французька (по 100). Цими умовами розмовляє майже 70 % населення світу.
Прийом «Мікрофон»
(Учні по черзі висловлюють свої думки)
Завдання 2. Чим, на вашу думку, пояснюється
поширеність мови: а) китайської; б) англійської; в) іспанської; г) російської?
(Політичні
кордони не завжди збігаються з етнічними. Етнічні проблеми у світі постійно
впливають на політичну та соціальну обстановку в багатьох країнах. Часто
загострені національні відносини призводять до збройних конфліктів.
Національно-релігійні конфлікти переростають у збройні, ведеться боротьба за
національну незалежність, автономію, права релігійних меншин).
Прийом »Словничок»
Перш ніж
ми роздивимося географію світових релігій,давайте визначимо поняття:»релігія»,
«культура», «цивілізація».
Завдання 1.Зєднайте
стрілками поняття і визначення.
1.Релігія
2.Культура
3.Цивілізація
А.Сукупність
матеріальних і духовних цінностей, а також способів їх створення.
Б. Релігія — це
світогляд і світовідчуття та відповідна поведінка людини, що ґрунтується на
вірі в існування надприродного.
В.Одна з
форм світогляду, культури.
Розповідь вчителя :
Для
суспільства релігія є об’єднанням загальнолюдських цінностей і норм, невід’ємною частиною культури й окремої
людини та етносу в цілому.
Сучасна
класифікація релігій базується на їх розподілі залежно від поширення і
чисельності вірян.
Світові релігії
Універсальні етнічні.
Релігії
мають прихильників
Поширені переважно серед
Населення однієї національності
У
багатьох країнах і регіонах
окремих країн.
Релігії
Традиційні
|
Етнічні
|
Світові
|
·
Фетишизм (Західна Африка)
·
Тотемізм (у аборигенів Америки
і Австралії)
·
Шаманизм (у народів Сибіру і
Кореї)
·
Культ пращурів
·
(у народів Східної Азії)
|
· Індуїзм (Індія)
· Іудаїзм (Ізраїль)
· Конфуціанство (Китай)
· Даосизм (Китай)
· Синтоїзм (Японія)
· Джайнізм (Індія)
· Зороастризм (Індія, Іран)
|
·
Християнство
·
Іслам
·
Буддизм
|
Прийом »Географічний практикум»
Завдання 3. Проаналізуйте карту та діаграми
релігій світу. Визначте території поширення світових релігій.
Прийом «Домашня заготовка»
-Виступи
учнів з повідомленнями, під час виступів учні в класі роблять записи в робочих зошитах.
1.Християнство —
релігія, що базується на вірі в Ісуса Христа. Основні положення християнства
(догми) сформульовані в Біблії та постановах Вселенських соборів. Центральне
місце посідає догма воскресіння Ісуса Христа. Усі три гілки християнства —
католицизм, православ’я і протестантизм — об’єднують близько 2 мільярдів
вірян у всьому світі. Православ’я більш поширене в країнах Східної Європи та
Близького Сходу; католиків найбільше у Західній Європі, у країнах Америки;
протестанти поширені в Німеччині, Швейцарії, Великій Британії, скандинавських
країнах, Канаді, Австралії, США та ін.
Основні поняття: літургія, сповідь, причастя,
хрещення.
Основні традиції:
Строгі пости, одруження між православними,
заборона на одяг у жінок.
-Презентація
культурної спадщини православного світу.
Іслам (від
араб. покірність),
або мусульманство, — релігія, що базується на вірі в єдиного всемогутнього бога
Аллаха і його пророка-посланника Мухаммеда (або Магомета, звідки ще одна назва
релігії — магометанство). У цій релігії виділяються дві основні течії — сунізм
та шиїзм. Найбільше мусульман мешкає в Азії і Африці, а їхня загальна
кількість у світі сягає 1 мільярда та продовжує швидко збільшуватися.
Буддизм — єдина
зі світових релігій, що базується не на вірі в Бога, а на вірі в Будду —
просвітленого, яким за певних обставин може стати будь-хто, якщо звільнить душу
від страждань, зумовлених нездійсненними бажаннями. Буддизм поширений в Індії,
Монголії, Китаї, Шрі-Ланці, частково в Середній Азії і Сибіру (450 млн вірян).
Релігійні
особливості мусульманства в поєднанні з сучасними тенденціями розвитку
геополітики, економіки, ідеології, культури призвели до зростання в
міжнародних відносинах ролі країн ісламського світу. Крім того, багато
військово-політичних конфліктів у сучасному світі почалися з протистояння
прихильників різних віросповідань.
Запитання 1.. Що
спільного у різних релігій світу та чим вони відрізняються? 2.Яка роль релігії
у сучасному світі?
Питання для обговорення
1.
Наведіть приклади впливу етнічного та релігійного
складу населення на політичну, економічну і духовну сторони життя людини.
2.
Поясніть, як ви розумієте вислів «Людина входить у
світ через свою національність».
VI.
Підсумок
уроку
• У
результаті тривалого історичного розвитку на планеті сформувався певний
етнічний склад населення. Нині у світі виділяють від 3 до 5 тис. народів.
Характерною ознакою етносу є мова.
• Країни
світу суттєво відрізняються за національним складом населення. Більшість країн
світу є багатонаціональними. У багатонаціональних країнах існує ризик
виникнення міжетнічних конфліктів.
• Релігія
продовжує відігравати велику роль у житті людей. Релігійні традиції та звичаї
формують геополітичний образ цілих регіонів і країн світу.
• Оскільки
проблеми міжетнічних та релігійних відносин у сучасному світі в умовах
політичної та економічної нестабільності набувають дедалі більшої
актуальності, для кожної людини дуже важливо розуміти культуру інших народів.
VII.
Домашнє
завдання
1.
Підручник, опрацювати § .
2.
Позначити на контурних картах країни з найбільшою
кількістю вірян основних релігій світу.
3.
Опрацювати схеми і вивчити означення в зошиті.
Немає коментарів:
Дописати коментар